کروز کنترل - اتو کلاچ تبریز - فروشگاه اینترنتی رست آپشن کروز کنترل - اتو کلاچ تبریز - فروشگاه اینترنتی رست آپشن کروز کنترل - اتو کلاچ تبریز - فروشگاه اینترنتی رست آپشن <link rel="shortcut icon" href="favicon.png"/>
کروز کنترل
ارسال شده در: بهمن ۱۲, ۱۳۹۵, توسط : میثم بنیادی

آشنایی با کروز کنترل

کروز کنترل ابزاری است برای کنترل سرعت خودرو بر اساس نیاز راننده در شرایط مختلف حرکتی که صورت می گیرد.
کروز کنترلهایی که در بازار خدمات پس از فروش و آپشن عرضه می شوند این عمل را با کنترل میزان گاز خودرو مدیریت می کنند. به این ترتیب که در خودورهای با دریچه گاز برقی سیگنالهایی به واحد کنترل الکترونیک موتور خودرو ارسال می کنند و در خودروهای با دریچه گاز سیمی برای کنترل میزان گاز از یک موتور کشنده برای کنترل دریچه گاز بهره می برند.
ایران کلاچ در سیستم های دریچه گاز سیمی از عملگرهای پیشرفته با موتور کشنده بوش آلمان استفاده می کند.
سیستمهای دریچه گاز برقی محصولات ایران کلاچ مجهز به لیمیتر سرعت نیز می باشند؛ به این ترتیب که خودرو در حالت لیمیتر در یک سرعت خاص ست می شود. در این حالت اگر راننده پدال گاز را در حدی فشار دهد که سرعت خودرو بخواهد از سرعت تنظیم شده بیشتر شود، سیستم لیمیتر بصورت اتوماتیک گاز را کاهش داده تا سرعت خودرو از سرعت تنظیم شده تجاوز نکند. لیمیتر مناسب ترافیکهای شهری می باشد. مثلا اگر در حالت لیمیتر سرعت خودرو را روی ۸۰ تنظیم نموده. در این حالت در یک اتوبان شهری اگر رانندگی کنید، سرعت می تواند تا صفر کاهش یابد اما هیچگاه بیشتر از ۸۰ نخواهد شد و شما جریمه نخواهید شد.
تمامی مدلهای کروز کنترل ایران کلاچ علاوه بر حافطه موقت دارای دو حافظه دائم نیز می باشند. با استفاده از این حافظه ها لازم نیست خودور را تا سرعت مورد نظر برده و بعد کروز را ست کنیم بلکه با زدن دکمه حافظه خودرو بصورت خودکار تا سرعت مورد نظر خواهد رفت.
از دیگر امکانات کروز کنترلهای برقی دزدگیر کدینگ است. وقتی سیستم دزدگیر کدینگ فعال شود تا زمانی که کد رمز وارد نشود، دیگر خودرو گاز نخواهد خورد و هرچند ثانیه یک بوق اخطار می زند.
آخرین افزونه کروز کنترلهای ایران کلاچ سیستم بلوآیز Blue-eyes است. با استفاده از بلو آیز می توان کروز کنترل را به گوشی موبایل متصل نمود. در این حالت امکان دریافت فرامین از طریق گوشی وجود دارد. از طرفی کلیه پارامترهای کروز کنترل مثل سرعت و حافظه و… روی گوشی قابل مشاهده خواهد بود.

مزایای استفاده از کروز کنترل

امکان تثبیت سرعت خودرو در شرایط مختلف بدون استفاده از پدال گاز
جلوگیری از تجاوز ناخواسته سرعت از محدوده سرعت مجاز
امکان افزایش و یا کاهش دقیق سرعت خودرو تنها با استفاده از کلیدهای واسط
کاهش نوسانات دریچه گاز و در نتیجه کاهش مصرف سوخت
آسایش و راحتی به هنگام رانندگی به ویژه در مسیرهای طولانی
جلوگیری از خستگی راننده ناشی از تمرکز برای ثابت نگهداشتن سرعت، و در نتیجه افزایش امنیت
امکان استفاده از کروز کنترل و تثبیت دقیق سرعت حتی در سرعت های پایین (از ۳۵ km/h به بالا)
امکان استفاده از پدال گاز برای افزایش مقطعی سرعت خودرو در مواردی نظیر سبقت گرفت
قابلیت نصب بدون نیاز به هرگونه تغییر در سیستم برق و مکانیک خودرو و نیز بدون هرگونه برشکاری یا سوراخکاری در مدت زمان بسیار کوتاه

مدلهای مختلف کروز کنترل

کروز کنترل یونیورسال دریچه گاز سیمی مدل بلک هارمونی(Black Harmony)

کروز کنترل یونیورسال دریچه گاز برقی مدل بلک هارمونی(Black Harmony)

کروز کنترل یونیورسال دریچه گاز سیمی مدل نیوفیس(Newface)

کروز کنترل یونیورسال دریچه گاز برقی مدل نیوفیس(Newface)

کروز کنترل یونیورسال دریچه گاز سیمی مدل سردنده (opco)

کروز کنترل یونیورسال دریچه گاز برقی مدل سردنده (opco)

کروز کنترلهای با سوئیچ اختصاصی/فابریک

– کروز کنترل فابریک دریچه گاز سیمی خودرو دنا با عملگر بوش آلمان

– کروز کنترل مدل نوهازارد خودرو H30 Cross اچ سی کراس

– کروز کنترل فابریک برلیانس ۳۲۰/۳۳۰

– کروز کنترل فابریک خودرو جک اس فایو JAC S5

نحوه استفاده از سیستم

روشن کردن سیستم کروز کنترل (ON-OFF)

برای روشن کردن سیستم کروز کلید ON روی سردنده را فشار دهید. با فشردن این کلید، لامپ LED سبز رنگ روی سردنده روشن می¬شود و دو بوق پشت سر هم به نشانه روشن شدن سیستم شنیده می¬شود. هنگامی که کروز روشن باشد با فشردن این کلید سیستم خاموش می شود. در این حالت LED خاموش شده و یک بوق کوتاه شنیده می شود .

فعال سازی در سرعت مطلوب (Set)

هنگامی که در سرعت مطلوب در حال رانندگی هستید، می توانید با فشار دادن کلید SETسیستم را فعال کنید. بعد از فشردن این کلید صدای ۲ بوق متوالی شنیده می¬شود و لامپ LED قرمز رنگ روشن می شود. پس از اتمام صدای بوق پای خود را از روی پدال گاز بردارید. سرعت خودرو در همان سرعت ثابت می¬ماند. توجه شود که برای فعال شدن کروز کنترل سرعت خودرو باید بیش از ۱۰ کیلومتر بر ساعت باشد .

افزایش یا کاهش سرعت خودرو با کروز

با فعال شدن سیستم در صورتی که قصد افزایش سرعت خودرو را دارید از کلید SET استفاده کنید. هر بار فشار دادن این کلید باعث افزایش سرعت خودرو در حدود ۱ کیلومتر بر ساعت می شود و در صورتی که قصد کاهش سرعت خودرو را دارید از کلید RES استفاده کنید. هر بار فشار دادن این کلید باعث کاهش سرعت خودرو در حدود ۱ کیلومتر بر ساعت می شود. ضمنا نگه داشتن هرکدام از دو کلید نیز باعث کاهش یا افزایش ممتد سرعت خواهد شد .

برگشت به سرعت قبلی Resume

از این دکمه زمانی استفاده می‌کنیم که کروز کنترل را قبلاً از مدار خارج کرده باشیم و حال می‌خواهیم آن‌را مجدداً فعال کنیم. اگر به خاطر داشته باشید، کروز کنترل در حین فشار دادن پدال‌ ترمز از مدار خارج می‌شود. با استفاده از این دکمه می‌توان سرعت ثابت قبلی را از حافظه فراخوانی و فعال کرد .

حافظه دایم در سیستمهای فاقد کلید مجزای حافظه

ذخیره سازی حافظه دایم

برای ذخیره سازی سرعت در حافظه دایم ابتدا خودرو را به سرعت مورد نظر از طریق پدال گاز یا کروز کنترل برسانید. سپس کلید SET را در حالتی که کروز کنترل روشن است به مدت چند ثانیه نگه دارید تا صدای بوق ممتد شنیده شود. سرعت در حافظه دایم ذخیره شده است .

فراخوانی حافظه دایم

در حالتیکه کروز کنترل روشن است و سیستم در مود کروز نیست، مشابه حالتی که برای برگشت به سرعت قبلی بود کلید Res را فشار داده منتها تا شنیدن صدای بوق رها نکنید. پس از صدای بوق سرعت از حافظه دایم فراخوانی و کروز کنترل فعال می گردد .

حافظه دایم در سیستمهای دارای کلید مجزای حافظه

ذخیره سازی حافظه دایم

برای ذخیره سازی سرعت در حافظه دایم ابتدا خودرو را به سرعت مورد نظر از طریق پدال گاز یا کروز کنترل برسانید. سپس کلید MEM را در حالتی که کروز کنترل روشن است به مدت چند ثانیه نگه دارید تا صدای بوق ممتد شنیده شود. سرعت در حافظه دایم ذخیره شده است .

فراخوانی حافظه دایم

در حالتیکه کروز کنترل روشن است و سیستم در مود کروز نیست، کلید MEM را فشار داده و رها کنید. پس از صدای بوق سرعت از حافظه دایم فراخوانی و کروز کنترل فعال می گردد .

شرایط فعال نشدن کروز

درصورتیکه سرعت کمتر از ۱۰ کیلومتر بر ساعت باشد، فشردن کلیدهای SET و RES اثری ندارد و فقط می¬توان با کلید ON/OFF کروز را روشن یا خاموش نمود .
هنگام فعال بودن کروز اگر نیاز به افزایش سرعت مقطعی خودرو باشد (مانند سبقت گرفتن) فشردن پدال گاز تأثیری روی عملکرد کروز ندارد و بعد از رهاسازی پدال گاز سرعت خودرو کاهش یافته و در سرعت تنظیم شده کروز ثابت می¬ماند .
سیستم کروز کنترل با فشار دادن پدال ترمز و یا پدال کلاچ غیرفعال شده و لامپ قرمز حالت سبز در می¬آید و بوق متوالی شنیده می¬شود. برای فعال سازی مجدد می¬توان از کلید( RESبازیابی سرعت از حافظه) یا کلید SET استفاده نمود .
فشردن دکمه ON/OFF در حالتی که سیستم فعال است نیز باعث خاموش شدن کروز می¬شود .

 

نکات ایمنی

هنگام استفاده از سیستم کروز کنترل، عملکرد کلی خودرو را تحت کنترل داشته باشید. سیستم کروز کنترل برای استفاده در بزرگراه¬ها و اتوبان¬های باز، مستقیم و کم تراکم طراحی شده است. از سیستم کروز کنترل در موارد زیر استفاده نکنید :
جاده های با ترافیک سنگین
جاده های پر پیچ و خم
جاده های لغزنده یا خاکی
مسیرهای با شیب زیاد
از آنجا که سیستم کروز، کنترلی روی ترمز ندارد، در شیب زیاد ممکن است سرعت خودرو از میزان تنظیم شده فراتر رود. بنابراین نیاز است در این شرایط راننده به کمک پدال ترمز از افزایش سرعت جلوگیری کند .
با توجه به ایمنی بودن سیستم از دستکاری و تعمیر آن توسط تعمیرکاران غیر مجاز خودداری نمائید .

سرویس و نگهداری

در صورت بروز هرگونه خطا در سیستم کروز کنترل از فعال کردن آن خودداری کرده و جهت تشخیص و رفع عیب به تعمیرگاه¬های مجاز مراجعه کنید. راننده می تواند موارد زیر را بصورت دوره¬ای بررسی کند :
عملکرد صحیح ورودیهای گاز، ترمز، دورموتور (یا کلاچ بسته به نوع خودرو) و سرعت
اتصال درست کانکتور عملگر
اتصال صحیح کابل گاز کروز کنترل و خارج نشدن آن از محل نصب شده
تنظیم صحیح و دقیق سیم گاز به نحوی که بیش از اندازه کشیده یا شل نباشد .

 

سوال:کروز کنترل ایران کلاچ AET روی چه خودروهایی قابل نصب است؟

کلیه محصولات با دسته راهنمای ۲۰۷ و نیوفیس ۲۰۷ و همچنین سردنده مناسب و شکیل تحویل مشتریان خواهد شد. خودروهای دنا دریچه گاز سیمی، اچ سی کراس و برلیانس و جک اس فایو دارای سوئیچ اختصاصی هستند.
کروز کنترل خوردهای گاز برقی
کروز کنترل محصولات ایران خودرو شامل پژو ۴۰۵ و سمند و سمند EF7 و پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ و دنا و TU5 و سورن با دریچه گاز برقی
کروز کنترل تندر ۹۰ و ساندرو
کروز کنترل بریلیانس
کروز کنترل سراتو
کروز کنترل خودروهای گروه Lifan شامل X60 , 620 , x50
کروز کنترل محصولات MVM شامل MVM 110 و MVM 110S و MVM 315 و MVM X33
کروز کنترل انواع محصولات گروه Toyota
کروز کنترل خودروهای دیزلی با دریچه گاز برقی
کروز کنترل ماکسیما دنده ای
کروز کنترل جیلی
کروز کنترل جک جی ۵J5 و جک S5
کروز کنترل خودروهای گاز سیمی
کروز کنترل با سوئیچ فابریک دنا
کروز کنترل خودروهای گروه سایپا شامل پراید و تیبا و تیبا ۲ و ساینا و ریو
کروز کنترل خودروهای گروه ایرانخودرو شامل پژو ۴۰۵ و سمند و سمند EF7 و پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ و TU5 و سورن با دریچه گاز سیمی
کروز کنترل تندر ۹۰ با گاز سیمی
کروز کنترل نیسان وانت
کروز کنترل ماکسیما دنده ای
کروز کنترل ریو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *